Wydarzenia

Debata „Bezpieczny senior - jak nie dać się oszukać" w Jarosławiu

Data publikacji 19.03.2025

Policjanci z jarosławskiej komendy zorganizowali debatę inicjującą, która była poświęcona bezpieczeństwu seniorów. Spotkanie miało na celu zwiększenie świadomości osób starszych na temat różnych form oszustw i metod manipulacji, którymi posługują się przestępcy. Podczas wystąpienia prelegenci omówili także program "Dzielnicowy bliżej nas”, zaprezentowali aplikację „Moja Komenda” oraz sposób funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Przedstawili też informację o formach pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem.

Wczoraj, w Spółdzielczym Domu Kultury IKAR przy Spółdzielni Mieszkaniowej w Jarosławiu, odbyła się debata społeczna „Bezpieczny senior - jak nie dać się oszukać”. Głównym celem spotkania było zwiększenie świadomości seniorów na temat zagrożeń związanych z oszustwami oraz metodami wyłudzeń, na które najczęściej narażone są osoby starsze.

Zgromadzonych gości przywitał p.o. Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Jarosławiu podinsp. Marian Głowacki. W debacie udział wzięli Kierownik Rewiru Dzielnicowych podkom. Marek Kłos oraz asp. szt. Anna Długosz, asp. Agnieszka Stysiał, asp. Sebastain Jucha i sierż. Wioletta Wywrot-Głąb. W spotkaniu uczestniczył także Piotr Kozak Przewodniczący Rady Miasta Jarosławia i Adam Pikuła Prezes Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej w Jarosławiu. W debacie głos zabrali również Elżbieta Kuta Koordynator Projektu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Jarosławiu, Maria Gliniak  osoba pierwszego Kontaktu Projektu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem oraz adwokat Wojciech Rauch. Na pytania seniorów odpowiadali także Marek Macierzanka kierownik Oddziału Banku Spółdzielczego w Jarosławiu oraz Grzegorz Miszczuk specjalista informatyk.  

W trakcie spotkania asp. Agnieszka Stysiał omówiła najczęstsze metody wykorzystywane przez oszustów, takie jak „na wnuczka”, „na policjanta”, oszustwa internetowe i telefoniczne. Przestawiła również praktyczne wskazówki dotyczące tego, jak rozpoznać próbę oszustwa i jak się przed nim bronić. Uczestnicy dowiedzieli się, że w razie wątpliwości należy natychmiast skontaktować się z bliskimi lub zgłosić sprawę na policję. W czasie debaty dzielnicowy asp. Sebastian Jucha omówił program „Dzielnicowy bliżej nas”, jak też przedstawił aplikację „Moja Komenda”, dzięki której w bardzo prosty i szybki sposób można połączyć się z wybraną jednostką Policji. Sierż. Wioletta Wywrot-Głąb omówiła sposób funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Koordynator Projektu Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Jarosławiu Elżbieta Kuta oraz osoba pierwszego kontaktu Maria Gliniak, przedstawiły zakres udzielania wsparcia osobom pokrzywdzonym przestępstwem. W debacie zabrał również głos adwokat Wojciech Rauch.

Podsumowaniem debaty była dyskusja, w czasie której seniorzy mieli możliwość zadawania pytań, na które policjanci odpowiadali, rozwiewając wszelkie wątpliwości. Wielu uczestników podzieliło się także swoimi osobistymi historiami związanymi z próbami oszustwa, co wzbogaciło debatę i uczyniło ją jeszcze bardziej wartościową.

Wszyscy obecni na spotkaniu otrzymali ulotki informacyjne. Seniorzy podziękowali organizatorom za cenne informacje i wyrazili nadzieję na kolejne tego typu spotkania.

Zorganizowana debata, pozwoliła uczestnikom lepiej przygotować się na ewentualne próby oszustwa i zwiększyła ich świadomość na temat zagrożeń współczesnego świata.

  • Plakat informujący o debacie dla seniorów na temat oszustw
    Fot. KPP Jarosław
  • Sala na której znajdują się seniorzy oraz prelegenci. W tle ekran na którym wyświetlona jest prezentacja.
    Fot. KPP Jarosław
  • Seniorzy podczas debaty
    Fot. KPP Jarosław
  • Seniorzy na debacie
    Fot. KPP Jarosław
  • Prelegenci - policjanci oraz osoby przedstawiający temat debaty o oszustwach
    Fot. KPP Jarosław
  • Seniorzy w czasie debaty
    Fot. KPP Jarosław
  • Debata dla seniorów. Na pierwszym planie znajduje się policjantka, w tle seniorzy
    Fot. KPP Jarosław
  • Seniorzy na debacie. W tle ekran na którym wyświetlona jest prezentacja.
    Fot. KPP Jarosław
  • Prelegentka przekazuje informacje seniorom podczas debaty
    Fot. KPP Jarosław
  • Debata dla seniorów. Na sali znajdują się osoby starsze, policjanci i prelegenci.
    Fot. KPP Jarosław
  • Policjanci i prelegenci podczas debaty z seniorami
    Fot. KPP Jarosław
  • Seniorki na debacie
    Fot. KPP Jarosław
  • Seniorzy zgromadzeni na sali w czasie debaty
    Fot. KPP Jarosław
  • Kobieta z mikrofonem w ręce
    Fot. KPP Jarosław
  • Mężczyzna mówiący przez mikrofon
    Fot. KPP Jarosław
  • Policjant mówi przez mikrofon. W tle wyświetlona jest prezentacja.
    Fot. KPP Jarosław
  • Policjantka rozmawia ze starszą kobietą
    Fot. KPP Jarosław
  • Ulotki dla seniorów rozłożone na stoliku
    Fot. KPP Jarosław
Powrót na górę strony