Policjanci na warsztatach o zagrożeniach w sieci „Młody człowiek vs Internet”
Studenci, uczniowie szkół średnich, wykładowcy, nauczyciele, policjanci a także psycholodzy i pedagodzy szkolni uczestniczyli w warsztatach o zagrożeniach w sieci „Młody człowiek vs Internet” zorganizowanych przez Państwową Akademię Nauk Stosowanych. Wydarzenie to był nie tylko okazją do zdobycia cennej wiedzy, ale także inspiracją do refleksji nad własnym zachowaniem w świecie cyfrowym.
We wtorek, z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu w murach Państwowej Akademii Nauk Stosowanych im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu odbyło się spotkanie z młodzieżą z jarosławskich szkół ponadpodstawowych. W wydarzeniu pt. „Młody człowiek vs Intnet” uczestniczyli studenci, uczniowie wraz z nauczycielami, psychologami i pedagogami szkolnymi oraz policjanci.
Celem spotkania było zwiększenie świadomości młodych ludzi na temat zagrożeń w Internecie oraz promowanie bezpiecznych i odpowiedzialnych zachowań w sieci.
Konferencję otworzyła dziekan Wydziału Humanistycznego, dr Magdalena Leżucha podkreślając znaczenie edukacji w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz konieczności odpowiedniego reagowania i dostosowywania się do dynamicznych zmian i zagrożeń w sieci. Wskazała na rolę świadomości i wiedzy w skutecznej ochronie przed cyberzagrożeniami. Ważnym punktem spotkania była prelekcja Studenckiego Koła Naukowego „Polish Your English” przedstawiająca najistotniejsze problemy i przypadki, z którymi boryka się obecnie młody człowiek w Internecie. Dr Violetta Ciećko, opiekun Studenckiego Koła Naukowego zwróciła uwagę na kwestię zakładanej anonimowości, hejtu w Internecie i możliwych konsekwencji dla ofiar oraz sprawców takich działań.
W warsztatach brali udział również funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu: sierż. Wioletta Wywrot-Głąb i asp. Wojciech Bereźnicki, a także przedstawicielki Zarządu Centralnego Biura Zwalczania Cyberzagrożeń w Rzeszowie: podkom. Karolina Dykas oraz podkom. Anna Dryniak, kierownik Sekcji Wywiadu Kryminalnego CBZC. Podkom. Anna Dryniak omówiła szereg zagadnień związanych z cyberzagrożeniami, sposobami zgłaszania przestępstw oraz metodami ochrony przed cyberatakami.
Mgr Adrianna Wysocka, psycholog Specjalistycznego Psychiatrycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej im. Antoniego Kępińskiego w Jarosławiu oraz wykładowca w Wydziale Humanistycznym PANS w Jarosławiu, poruszyła temat wpływu nadużywania Internetu na zdrowie, w tym zdrowie psychiczne i dobrostan człowieka. Przedstawiła przypadki rozmaitych uzależnień związanych z korzystaniem z Internetu, przedstawiła konsekwencje psychiczne i prawne cyberprzemocy oraz omówiła dostępne formy pomocy psychologicznej zarówno dla ofiar jak i sprawców agresji w sieci
Kierownik Działu Bezpieczeństwa i Utrzymania Systemów Informatycznych PANS w Jarosławiu, Paweł Lewko, zwrócił uwagę na konieczność zachowania zdrowego rozsądku podczas korzystania z zasobów Internetu. Podkreślił, że choć instytucje nieustannie podnoszą poziom bezpieczeństwa w sieci, to użytkownicy muszą być świadomi zagrożeń i wykazywać odpowiedzialność w swoich działaniach online. Interesującym punktem programu było także wystąpienie Barbary Bąk, bibliotekarki Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Przemyślu, członkini Studenckiego Koła Naukowego i studentki PANS w Jarosławiu. Prelegentka omówiła wpływ technologii na społeczeństwo, kwestie monetyzacji danych użytkowników, działania algorytmów oraz ich wpływ na nasze wybory i zachowania w sieci. Wskazała również na kluczowe kompetencje, które będą istotne na rynku pracy w 2030 roku.
Podsumowując spotkanie prodziekan Wydziału Humanistycznego, dr Joanna Dworakowska, przypomniała o znaczeniu odpowiedzialnego i świadomego korzystania z zasobów internetowych, ochrony danych oraz przestrzegania zasad netykiety. Podkreśliła, że edukacja w zakresie cyberbezpieczeństwa powinna stanowić integralny element kształcenia młodych ludzi.
Dzień Bezpiecznego Internetu w PANS w Jarosławiu był nie tylko okazją do zdobycia cennej wiedzy, ale także inspiracją do refleksji nad własnym zachowaniem w świecie cyfrowym.
Źróło; PANS Jarosław