Debata „Bezpieczny senior na drodze" w Radymnie
Policjanci z jarosławskiej komendy zorganizowali debatę poświęconą seniorom. Tematem przewodnim spotykania było bezpieczeństwo seniorów w ruchu drogowym. Podczas wystąpienia prelegenci zaprezentowali także aplikację „Moja Komenda”, omówili program "Dzielnicowy bliżej nas" oraz sposób funkcjonowania interaktywnego narzędzia jakim jest „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Policyjny ratownik medyczny instruował uczestników debaty w jaki sposób udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej.
Debaty społeczne organizowane przez policjantów mają na celu przede wszystkim omówienie zagadnień, które w danej społeczności są szczególnie ważne pod względem bezpieczeństwa. W trakcie spotkania uczestnicy mogą poznać zagrożenia występujące w ich otoczeniu oraz wypracować sposoby jak sobie z nimi radzić. To też doskonała okazja do wyrażenia opinii i wspólnego rozwiązania problemu.
Dzisiaj, w Miejskim Ośrodku Kultury w Radymnie, odbyła się debata społeczna inicjująca „Bezpieczny senior na drodze”. Głównym tematem spotkania było bezpieczeństwo seniorów w ruchu drogowym.
Zgromadzonych gości przywitał Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Jarosławiu mł. insp. Marek Hajduk. W debacie udział wzięli Zastępca Komendanta Komisariatu Policji w Radymnie podkom. Bartosz Bartkiewicz, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego jarosławskiej komendy podkom. Jarosław Bąk oraz asp. szt. Anna Długosz, asp. Piotr Rebuś, mł. asp. Łukasz Mróz i sierż. Wioletta Wywrot-Głąb. W spotkaniu uczestniczył Mieczysław Piziurny Burmistrz Miasta Radymna oraz seniorzy z terenu miasta i gminy Radymno.
W trakcie spotkania asp. szt. Anna Długosz zaprezentowała seniorom aplikację „Moja Komenda”. Dzielnicowy asp. Piotr Rebuś omówił działanie „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa” oraz ideę program „Dzielnicowy bliżej nas”. Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego jarosławskiej komendy podkom. Jarosław Bąk szczególną uwagę zwrócił na bezpieczeństwo w ruchu drogowym, głównie zachowanie przy przejściu dla pieszych, obowiązkach kierujących pojazdami, rowerzystów i roli odblasków w zapewnieniu bezpieczeństwa na drodze. O tym jak udzielić pierwszej pomocy w nagłych wypadkach opowiedział seniorom policyjny ratownik medyczny mł. asp. Łukasz Mróz.
Podsumowaniem debaty była dyskusja, podczas której uczestnicy mówili o swoich spostrzeżeniach i zagrożeniach jakie napotykają w codziennym życiu. Seniorzy bardzo aktywnie włączyli się do rozmowy, wykazywali spore zainteresowanie i dzielili się własnymi doświadczeniami.
Spotkanie zakończyło się wypełnieniem ankiet, gdzie seniorzy mogli wyrazić swoje zdanie na temat oceny i wartości przeprowadzonej debaty. Wszyscy obecni na spotkaniu otrzymali też ulotki informacyjne oraz odblaski. Zainteresowanie uczestników tematem debaty pokazuje, że podobne spotkania będą organizowane również w przyszłości.