Wydarzenia

Debata „Bezpieczny senior - jak nie dać się oszukać" w Wiązownicy

Data publikacji 17.10.2024

Policjanci z jarosławskiej komendy wspólnie z Gminnym Centrum Kultury w Wiązownicy, zorganizowali debatę społeczną, która stanowiła ewaluację debaty zorganizowanej w grudniu ubiegłego roku. Tematem przewodnim spotykania było bezpieczeństwo osób starszych. Podczas wystąpienia prelegenci omówili program Dzielnicowy bliżej nas, Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa i aplikację Moja Komenda. W spotkaniu wzięli udział także przedstawiciele banku.

Debaty społeczne prowadzone przez policjantów mają na celu przede wszystkim omówienie zagadnień, które w danej społeczności są szczególnie ważne pod względem bezpieczeństwa. W trakcie spotkania uczestnicy mogą poznać zagrożenia występujące w ich otoczeniu oraz poznać sposoby jak sobie z nimi radzić. To także doskonała okazja mieszkańców do wyrażenia opinii i wspólnego rozwiązywania problemów.

Dzisiaj w Gminnnym Centrum Kultury w Wiązownicy, odbyła się debata społeczna ewaluacyjna pt. „Bezpieczny senior - jak nie dać się oszukać”. Spotkanie zostało zorganizowane przez Komendę Powiatową Policji w Jarosławiu oraz Gminne Centrum Kultury w Wiązownicy i stanowiło ewaluację debaty, która odbyła się w listopadzie ubiegłego roku.

Zgromadzonych gości przywitał Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Jarosławiu mł. inp. Marek Hajduk. W debacie udział wzięli Kierownik Posterunku Policji w Wiązownicy st. asp. Dariusz Malinowski, dzielnicowy asp. szt. Daniel Cienki,  asp. szt. Anna Długosz, asp. Agnieszka Sysiał, asp. Mateusz Szynal, sierż. Wioletta Wywrot-Głąb funkcjonariusze jarosławskiej jednostki. W spotkaniu uczestniczyli także Artur Żołyniak Sekretarz Gminy Wiązownica, Kierownik Banku Spółdzielczego w Jarosławiu Oddział w Wiązownicy Anna Wasiuta wraz z informatykiem Grzegorzem Miszczuk oraz Iwona Kubiak z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wiązownicy.

Głównym tematem przedsięwzięcia, było uświadomienie osobom starszym, w jaki sposób unikać zagrożeń i jak postępować z oszustami.

W trakcie spotkania asp. Agnieszka Stysiał opowiedziała seniorom o rozmaitych metodach działania oszustów, w szczególności metodzie „na policjanta” czy „na wnuczka”. Policjantka omówiła sposób działania sprawców i wskazała zagrożenia. Funkcjonariusze poruszyli także zagadnienia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, statystyk z nią związanych, programu „Dzielnicowy bliżej nas” oraz aplikacji Moja Komenda.

O tym jakie sytuacje powinny budzić niepokój i podejrzenia seniorów,  jak reagować na próbę wyłudzenia oraz jak zabezpieczyć konto bankowe, opowiedzieli Anna Wasiuta i Grzegorz Miszczuk.

Podsumowaniem debaty była dyskusja, w czasie której uczestnicy dzielili się własnymi spostrzeżeniami oraz zgłaszali uwagi i potrzeby w zakresie ich bezpieczeństwa. Spotkanie zakończyło się wypełnieniem ankiet, gdzie seniorzy mogli wyrazić swoje zdanie na temat oceny i wartości przeprowadzonej debaty. Wszyscy obecni na spotkaniu otrzymali też ulotki informacyjne oraz elementy odblaskowe.

  • Ulotki prewencyjne rozłożone na stoliku
    Fot. KPP Jarosław
  • Policjanci przy stoliku w trakcie debatay
    Fot. KPP Jarosław
  • Seniorzy zgromadzenia na sali
    Fot. KPP Jarosław
  • Seniorzy w trakcie spotkania na sali
    Fot. KPP Jarosław
  • Policjant podczas prelekcji do seniorów
    Fot. KPP Jarosław
  • Policjant podczas prelekcji do zgromadzonych w sali seniorów
    Fot. KPP Jarosław
  • Seniorzy zgromadzeni na sali podczas debaty społecznej prowadzonej przez policjantów
    Fot. KPP Jarosław
  • Kobieta podczas prelekcji do seniorów
    Fot. KPP Jarosław
  • Policjantka rozmawia z seniorkami
    Fot. KPP Jarosław
  • Mężczyzna mów przez mikrofon. Przy stoliku siedzą policjanci
    Fot. KPP Jarosław
  • Policjant rozmawia z seniorem
  • Policjant podczas rozmowy ze starszym mężczyzną
    Fot. KPP Jarosław
Powrót na górę strony