Wydarzenia

„Dopalacze, narkotyki – jestem świadomy, nie biorę!” - debata ewaluacyjna w Jarosławiu

Data publikacji 29.05.2024

Studenci, uczniowie szkół średnich, wykładowcy, nauczyciele, policjanci a także przedstawiciele instytucji działających na rzecz walki z uzależnieniami uczestniczyli w debacie ewaluacyjnej w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych. Najważniejszym celem spotkania było zwiększenie poziomu wiedzy wśród młodych ludzi o uzależnieniach dotyczących narkotyków, dopalaczy, alkoholu i papierosów oraz kształtowanie świadomości na temat negatywnego wpływu środków odurzających na funkcjonowanie organizmu człowieka.

Wczoraj, na terenie kampusu Państwowej Akademii Nauk Stosowanych im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu, w ramach cyklu spotkań „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie możesz mieć na nie wpływ”, odbyła się debata społeczna pod tytułem „Dopalacze, narkotyki - jestem świadomy, nie biorę!”. Debata stanowiła ewaluację spotkania zorganizowanego w maju ubiegłego roku i miała na celu pokazać młodym uczestnikom jakie spustoszenie w organizmie człowieka wywołuje zażywanie narkotyków. Organizatorem debaty był Komendant Powiatowy Policji w Jarosławiu podinsp. Jan Wojtowicz oraz Studenckie Koło Naukowe „FOCUS” Państwowej Akademii Nauk Stosowanych.

W debacie uczestniczyli studenci, uczniowie, wykładowcy Państwowej Akademii Nauk Stosowanych  między innymi prof. ucz. dr hab. inż. Ryszard Pukała Prorektor ds. Studenckich, dr Dorota Dejniak Prorektor ds. dydaktycznych, dr inż. Lucyna Szczygieł, dr. Inż. Elżbieta Wolanin - Jarosz Prodziekan Wydziału Ekonomii i Zarządzania, dr Jolanta Wojtowicz - Żygadło Prodziekan Wydziału Ekonomii i Zarządzania, a także I Z-ca Komendanta Powiatowego Policji w Jarosławiu nadkom. Tyberiusz Łabuz, Naczelnik Wydziału Kryminalnego kom. Wiesław Łyżeń jak też przedstawiciele instytucji działających na rzecz walki z uzależnieniami. Spotkanie rozpoczęli przedstawiciele Studenckiego Koła „FOCUS”, którzy przywitali zaproszonych gości i wprowadzili w szczegóły debaty.

Na debacie został poruszony temat związany z Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa. Mł. asp. Mateusz Szynal z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu omówił sposób nanoszenia zagrożenia na mapę oraz przekazał uczestnikom informacje w jaki sposób policja weryfikuje zamieszczone na mapie zagrożenia. Funkcjonariusz zachęcał także młodzież do wstąpienia w szeregi Policji.

Mgr Magdalena Czarny - Tadla – psycholog ze Specjalistycznego Psychiatrycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Jarosławiu w swoim wystąpieniu pt. "Uzależnienie nie jedno ma imię” mówiła o uzależnieniach występujących wśród młodzieży, wskazała co najczęściej popycha młodych ludzi do eksperymentowania z używkami i jaką rolę odgrywa w tym kontekście ich relacja z rodzicami.

Zaproszona na debatę mgr Renata Majkut - Lotycz z Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Jarosławiu w swoim wystąpieniu zwróciła uwagę na szkodliwość zakazanych środków na organizm młodego człowieka. Zniekształcony, rozmyty obraz, wolniejsze reakcje jak też problemy z oceną odległości i kierunków są skutkami obecności alkoholu i narkotyków organizmie. Uczniowie mogli sami sprawdzić, jak to wygląda zakładając narkogogle lub alkogogle.

Przedstawicielka Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji Rzeszowie mgr inż. sierż. szt. Justyna Warzybok mówiła o tym w jakich warunkach są produkowane narkotyki, jakie są ich rodzaje oraz o odpowiedzialności karnej związanej z posiadaniem, wytwarzaniem oraz udzielaniem środków odurzających.

Na specjalnym stanowisku dzielnicowi jarosławskiej jednostki mł. asp. Wojciech Bereźnicki i mł. asp. Michał Buczek, zaprezentowali wykładowcom oraz nauczycielom profilaktyczną walizkę narkotykową, która zawiera atrapy narkotyków oraz przedmiotów służących do ich zażywania.

Na koniec spotkania odbyła się dyskusja, podczas której uczestnicy zadawali pytania oraz zgłaszali swoje wnioski.   

  • Aula na której znajdują się słuchacze i prelegenci debaty
    Fot. KPP Jarosław
  • Aula na której znajdują się słuchacze i prelegenci
    Fot. KPP Jarosław
  • Policjant i policjantka oraz studenci i mężczyzna podczas wystąpienia w trakcie prowadzonej debaty
    Fot. KPP Jarosław
  • Policjant i policjantka przy biurku. W tle wyświetlany jest slajd dot. Krajowej Mapy Zagrożeń bezpieczeństwa.
    Fot. KPP Jarosław
  • Prelegenci przy biurku podczas prowadzonej debaty
    Fot. KPP Jarosław
  • Prelegentka przy mównicy. Obok policjant i policjantka. W tle wyświetlony jest slajd prezentacji.
    Fot. KPP Jarosław
  • Prelegentka omawia wyświetlony slajd
    Fot. KPP Jarosław
  • Prelegentka podczas debaty przy mównicy. W tle wyświetlony jest slajd
    Fot. KPP Jarosław
  • Kobieta i mężczyzna. Mężczyzna ma założone alkogogle.
    Fot. KPP Jarosław
  • Kobieta rozmawia z mężczyzną który ma założone narkogogle
    Fot. KPP Jarosław
  • Dwóch chłopców i dziewczyna z założonymi narkogoglami i alkogoglami
  • Dziewczyny przybijają sobie piątkę.Jedna z nich ma założone narkogogle
    Fot. KPP Jarosław
  • Kobieta, a obok niej dziewczyna w alkogoglach
    Fot. KPP Jarosław
  • Policjant i policjantka przed biurkiem w trakcie prelakcji
    Fot. KPP Jarosław
  • Aula na której znajduje się młodzież i prelegenci
    Fot. KPP Jarosław
  • Młodzież podczas debaty zgromadzona na auli
    Fot. KPP Jarosław
  • Aula na której znajduje się młodzież oraz prelegenci
    Fot. KPP Jarosław
  • Młodzież na auli podczas prowadzonej debaty
    Fot. KPP Jarosław
  • Prelegenci podczas wykładu
    Fot. KPP Jarosław
  • Młodzież na auli
    Fot. KPP Jarosław
  • Dziewczyna i chłopiec trzymają ulotkę promującą służbę w Policji
    Fot. KPP Jarosław

Film „Dopalacze, narkotyki – jestem świadomy, nie biorę!” - debata ewaluacyjna w Jarosławiu

Opis filmu: Aula Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Jarosławiu. Na sali odbywa się debata społeczna. Znajdują się tutaj słuchacze oraz prelegenci którzy przedstawiają temat związany z narkotykami i dopalaczami. Mówcami są policjanci oraz zaproszeni goście.

Pobierz plik „Dopalacze, narkotyki – jestem świadomy, nie biorę!” - debata ewaluacyjna w Jarosławiu (format mp4 - rozmiar 34.14 MB)

Powrót na górę strony