Lekcja o cyberprzemocy
Zjawisko cyberprzemocy i odpowiedzialność prawna nieletnich, były głównym tematem prelekcji prowadzonej przez jarosławskie policjantki z uczniami Szkoły Podstawowej nr 11 w Jarosławiu. Spotkanie miało na celu podniesienie świadomości o zagrożeniach wynikających z korzystania z Internetu oraz odpowiedzialności prawnej nieletnich.
Wczoraj, asp. Agnieszka Stysiał oraz st. post. Wioletta Wywrot-Głąb, policjantki zajmujące się profilaktyką społeczną, odwiedziły uczniów klas 6 i 8 Szkoły Podstawowej nr 11 w Jarosławiu.
Cyberprzemoc to rodzaj przemocy dokonywanej przy użyciu mediów elektronicznych takich jak Internet, czy telefonia komórkowa. W przypadku cyberprzemocy można mówić o jej lekkiej formie, która opiera się na wiadomościach tekstowych SMS i e-mailach, o obraźliwej treści np. wyzywanie, straszenie lub poniżanie kogoś. Bardziej drastyczną formą cyberprzemocy jest dręczenie poprzez używanie komunikatorów internetowych, sporządzanie witryn internetowych, wpisów na forach dyskusyjnych. Inną formą jest robienie zdjęć komórkami, rejestrowanie filmów i udostępnianie tego materiału w Internecie bez zgody osoby nagrywanej. Formą cyberprzemocy jest także podszywanie się pod kogoś.
Funkcjonariuszki rozmawiały z uczniami o zagrożeniach wirtualnego świata, jak też o niebezpiecznych sytuacjach na jakie młodzież może być narażona. Starały się wykształcić u młodych ludzi prawidłową reakcję w sytuacjach związanych ze zjawiskiem cyberprzemocy.
W czasie prelekcji policjantki omówiły uczniom zjawisko tzw. hejtu, czy też mowy nienawiści, które występuje najczęściej na różnych portalach społecznościowych, forach, czy stronach internetowych.
Tematem spotkania była także odpowiedzialności nieletnich, jaka wiąże się z nieprawnymi zachowaniami obserwowanymi w Internecie. Policjantki omówiły podstawowe definicje przedmiotowych zagadnień oraz wyjaśniły konsekwencje prawne, jakie może ponieść osoba niepełnoletnia.