Ponad 5 tysięcy zgłoszeń na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa
Mieszkańcy Jarosławia i okolic dzielą się z Policją spostrzeżeniami na temat zagrożeń występujących w ich najbliższym otoczeniu, korzystając z internetowej Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Każde naniesione na mapę zagrożenie jest weryfikowane przez funkcjonariuszy, co z pewnością przyczynia się do wzrostu poczucia bezpieczeństwa w naszym regionie. Od początku działania tej aplikacji otrzymaliśmy od mieszkańców naszego powiatu 5190 zgłoszeń.
Dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa każdy może mieć wpływ na bezpieczeństwo w swojej najbliższej okolicy. Mieszańcy powiatu jarosławskiego coraz chętniej sięgają po tę formę kontaktu społeczeństwa z Policją. Dzięki niej funkcjonariusze dowiadują się, co jest najbardziej uciążliwe dla społeczności lokalnej i w jakim obszarze należy zwiększyć intensywność działań, by jeszcze skuteczniej dbać o bezpieczeństwo mieszkańców.
Od początku funkcjonowania tej aplikacji policjanci odnotowali 5190 zgłoszeń. Zdecydowana większość sygnałów, naniesionych przez mieszkańców powiatu jarosławskiego, dotyczyła przekraczania dozwolonej prędkości (ogółem 1829 zgłoszeń, z czego 1310 potwierdzonych), spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych (ogółem 882 zgłoszenia, z czego 511 potwierdzonych), grupowania się małoletnich zagrożonych demoralizacją (ogółem 392 zgłoszenia, z czego 180 potwierdzonych) oraz dzikich wysypisk śmieci (ogółem 191 zgłoszeń, z czego 104 potwierdzonych).
Policjanci zachęcają do korzystania z tej aplikacji. Jej obsługa jest bardzo prosta. Wystarczy kilka kliknięć i wskazanie na mapie miejsca, gdzie naszym zdaniem, dochodzi do przypadków łamania prawa. Informacje trafiają do policjantów. Na ich podstawie funkcjonariusze, zajmujący się organizacją służby, tworzą odpowiednie zadania. Ich realizacją zajmują się policjanci z wydziału patrolowo-interwencyjnego, ruchu drogowego oraz dzielnicowi. Gdy zachodzi taka potrzeba, angażują się również służby kryminalne. Funkcjonariusze podejmują różnego rodzaju działania, dążąc do wyeliminowania danego zagrożenia.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa dostępna jest na stronach: www.policja.gov.pl a także www.podkarpacka.policja.gov.pl.
Podkreślamy, że aplikacja nie służy do zgłaszania pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.