Wydarzenia

Spodziewał się szybkiego zysku. Stracił ponad 10 tys. złotych

Data publikacji 10.06.2024

73-letni mieszkaniec powiatu jarosławskiego stracił ponad 10 tys. złotych. Mężczyzna chcąc pomnożyć swoje oszczędności zaufał fałszywemu przedstawicielowi firmy inwestycyjnej i zainstalował na telefonie aplikację tzw. zdalny pulpit. O tym, że został oszukany przez fałszywego brokera, dowiedział się od pracownika banku, który zauważył podejrzane operacje na rachunku. Apelujemy o rozsądek przy podejmowaniu wszelkich decyzji finansowych.

W piątek, do komisariatu w Pruchniku zgłosił się 73-letni mieszkaniec powiatu jarosławskiego, który poinformował, że został oszukany na kwotę ponad 10 tys. złotych, podczas inwestycji swoich oszczędności na giełdzie. Zgłaszający podał, że znalazł na jednym z  portali społecznościowych ogłoszenie o możliwości inwestowania na giełdzie. Z mężczyzną  skontaktował się „przedstawiciel” firmy inwestycyjnej  proponując wpłacenie kwoty 1000 zł z przeznaczeniem na dalsze inwestowanie. Podczas rozmowy „makler” udzielił mu rabatu 150 zł dla emerytów i 73-latek zdecydował się na zainwestowanie 850 zł. Rzekomy przedstawiciel, założył mężczyźnie konto na platformie inwestycyjnej. Podczas kolejnych rozmów pokrzywdzony postępował zgodnie ze wskazówkami brokera.  

Rozmówca namówił go do zainstalowania aplikacji która jak podał, miała pomóc mu w inwestowaniu. Pokrzywdzony ściągnął aplikację i zalogował się do swojego rachunku aby „zsynchronizować aplikację z rachunkiem bankowym” na który miał otrzymywać zarobione zyski. Jeszcze tego samego dnia z 73-latkiem skontaktował się pracownik banku informując, że zauważył na jego rachunku podejrzane operacje, gdzie w ciągu dwóch dni wykonano dwa przelewy w kwocie po 5 tys. zł. Wówczas 73-latek zorientował się, że został oszukany. Złożył dyspozycję o zablokowanie rachunku, a o całej sprawie powiadomił policjantów.

Policja apeluje o szczególną ostrożność w kontaktach telefonicznych z osobami proponującymi świadczenie usług finansowych. Wszelkie portale czy giełdy służące do inwestowania należy dokładnie zweryfikować. Tylko zachowując czujność uchronimy się przed utratą swoich oszczędności.

Powrót na górę strony